Naladenie cajonu je úloha, ktorá môže byť jednoduchá, ak chceme iba upraviť rezonanciu, alebo ak chceme zmeniť odozvu v basoch a výškach, ale ak sa zameriame na detaily, môže to byť komplikované.

Naším cieľom bude správne naladiť cajon, v prípade, že prešiel zmenami, ktoré ho rozladili.

Drevo cajonu je živé, a preto reaguje na plynutie času a zmeny spojené s teplotou a vlhkosťou. Z týchto dôvodov je bežné, že z času na čas sú potrebné určité úpravy.

Budeme hovoriť aj o tom, ako výrobcovia nástroja vylepšujú tento nástroj, ale musíme zohľadniť, ako ďaleko by sme mali zájsť my a kedy sa nástroja môžu dotknúť len oni.

Ladenie cajonu.

V podstate sú pre nás dôležité dva prvky na dosiahnutie dobrého ladenia, ktorými sú struny alebo struníky a skrutky, ktoré držia veko.

Struny cajonu. 

Veľmi častou otázkou je, aké struny sa používajú na cajon? Sú to v podstate gitarové struny, sú dva typy:

Kovové: sú tie, ktoré sa používajú v akustických alebo elektrických gitarách a majú kovové jadro (oceľ, nikel, bronz alebo iné zliatiny).

Nylonové: sú tie, ktoré používajú španielske alebo klasické gitary.

Ktoré z nich sú lepšie? Odporúčame kovové, pretože majú vyššiu rýchlosť šírenia vibrácií.

Na naše cajony používame struny s  rozsahom  medzi 042 a 048, ktorého rýchlosť šírenia je ideálna na získanie čistého zvuku.

Ako natianuť struny?

Neexistuje dokonalé napnutie, musíme si nájsť to správne pre nás, resp. náš spôsob hrania, berúc do úvahy:

Vyššie napnutie: menšie vibrácie, suchší, menej piesočný a výraznejší zvuk

Nižšie napnutie: vyššie vibrácie, viac harmonických zvukov, vyššia citlivosť a menšia čistota a výraznosť.

Na napínanie strún existujú modely, ktoré majú vnútorný alebo vonkajší systém napínania.V našich cajonoch používame externý systém.Pri modeloch série amatérske a maestro je na napnutie strún potrebný imbusový kľúč, modely série studio nepotrebujú žiadne náradie.

STUDIO

 

AMATEUR-MAESTRO

Umiestnenie strún.

Nájdeme rôzne typy umiestňovania a dokonca aj patentované systémy podľa značiek. Naše cajony majú umiestnenie strún  tipu “V” alebo rovnobežné”II”.

Typ “V”: Je to struna, ktorá začína v hornej častí, pokračuje na spodnú strednú časť, vracia sa späť do hornej časti a vytvára “V”.

Tipo “II”: Je to struna, ktorá začína v hornej častí, pokračuje na spodnú strednú časť, vracia sa späť do hornej časti rovnobežne “II”.

Skrutky na kryte.

Spravidla sa pri ladení cajonu nesmieme dotýkať skrutiek, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné, alebo sme odborníci.

V každom prípade, ak sme odhodlaní tak urobiť, urobíme to veľmi opatrne pomocou skrutkovača. Najprv si naň sadneme, ako keby sme chceli hrať, a skontrolujeme zvuk. Ak chceme dosiahnuť suchšie basy, musíme dotiahnuť skrutky v hornej strednej časti a ak chceme dosiahnuť väčšiu dynamickú odozvu a vyššie výšky, musíme uvoľniť tie, ktoré sú vyššie.

Harmonické ovládanie.

Harmonické vlastnosti cajonu sú vibrácie, ktoré spôsobujú nežiaduce trenie s vekom a vytvárajú nepríjemné zvuky, ktoré sa znečistia zvuk cajonu a preto sa im musíme vyhnúť.

Na odstránenie harmonického zvuku môžeme prelepiť strunu lepiacou páskou v spodnej, strednej a hornej časti, skúšať rôzne výšky, pretože od toho závisí harmonické ovládanie.